Kiekvienas specialistas pasakys: norėdami kažką suremontuoti, turite turėti teisingus įrankius. Be jų patirsite nesėkmę arba darant be džiaugsmo darbas bus grubus. Jei jums pavyko ir jūs naudojate kitokius įrankius, pasidalinkite jais su kitais žmonėmis.

Tai liečia ir blaivybę. Didelė tikimybė, kad be teisingų įrankių jūs patirsite nesėkmę arba pastangos jums bus našta. Kam švaistyti laiką išradinėjant ratą? Kodėl nepasinaudoti įrankiais, kuriuos, norėdami išlikti blaivūs, kiti sėkmingai naudoja? Daugelį jų bus išvardinsim.

Paeksperimentuokite su jais ir pasiimkite tuos, kurie jums tinka. Jei rasite kitų įrankių ar jų modifikacijų mes su džiaugsmu papildysime mūsų atsargas. Darykite viską ką galite tam, kad išliktumėte blaivus! (su sąlyga, kad tai nepakenks jums ar kam nors kitam)

Kas beįvyktų!
Aš negersiu ir nevartosiu kas beįvyktų! Blaivybė – man svarbiau už viską: darbą, atlyginimą, santykius, emocijas, skausmą, malonumą, bet ką.

Atskiras klausimas!
Blaivybė – atskiras nuo viso kito klausimas. Visko gali atsitikti, bet tai ne priežastis išgerti ar pavartoti. Aš galiu susitvarkyti su tuo kas įvyko ar pergyventi tai, kaip gali ir kiti žmonės, kurie nepasinaudoja įvykiais, kaip priežastimi prisiryti ar susišvirkšti.

Ištikimybė sau!
Įsipareigojimai sau. Turiu dar vieną galimybę ir ji paskutinė. Turiu vieną gyvenimą ir nusipelniau jį pragyventi dėl savęs, o ne būti priedu prie kvaišalų. Aš gerbsiu save.

Būk bebaimis, bet bijok!
Gyvenk blaivia akimirka ir negyvenk praeity. Šiandiena – galimybė, kurios nesitikėjai gauti. Nepaisant to naudokis praeitimi, kad primintum sau kokia bloga gali tapti ateitis, jei tu gersi ar vartosi. Tik neleisk kaltės jausmui apsunkinti dabarties.

Įsivaizduok, kad pagirių nėra!
Įsivaizduok pasididžiavimą ir puikų blaivybės jausmą. Įsivaizduok ateitį ir begalines svajones, kurias galima įgyvendinti būnant blaiviam.

Sveikata ir stilius!
Planuok, kaip pagerinti savo sveikata, dietą, išorę. Tu vėl pasijusi patenkintas savimi.

Nepriklausomybė!
Aš gyvensiu laisvas. Man nereikia butelio, tabletės, kasiako ar švirkšto pasiramstymui. Man nebereikalinga šito mėšlo pagalba norint pragyventi šią dieną.

Tiesą pasakius!
Neapgaudinėk savęs. Pažiūrėk į save. Atskirk geras savybes ir nešiokis jas rankovėje. Nebėk nuo blogų savybių, suvok ir priimk jas – pažiūrėk ką nori ir gali pakeisti.

Susitaikyk ir priimk!
Nebeapgaudinėk savęs, tu papuolei. Tai gali būti genetiškai perduodama cheminė priklausomybė ar priklausomybė iššaukta psichologinių veiksnių, bet tu chemiškai priklausomas. Tu visada būsi chemiškai priklausomas. Viskas ką gali padaryti, tai pasiekti, kad priklausomybė tavęs nebeliestų. Ir vienintelis kelias tai padaryti – neleisti jai žaisti pagal jos taisykles.

Atsiverk ir pasidalink!
Nustok viską laikyti savyje. Numesk šį svorį, išspjauk visą tai ir pasakyk kaip yra. Pasijusi geriau  ir nebe toks vienišas.

Pašalink juos ir išlaikyk saugumą!
Sudaryk vietų, žmonių ar daiktų sąrašą, šalia kurių tu gėrei ar vartojai. Lik nuošaly jų, išbrauk juos iš savo rato, pradėk naują gyvenimą, kitaip jie įtrauks tave į senąjį.

Kaskart, kai pajunti potraukį, nuslopink jį! Dar ir dar kartą!

Padėk ir priimk pagalbą!
Padėk kitiems likti blaiviais ir sužinosi daugiau apie savo blaivybę. Kaip sako kiniečių patarlė: „Mes mokomės, kai mokome“.

Padariau savaip!

Būk sau šeimininkas. Nesirūpink dėl to, ką kiti galvoja apie tavo blaivybę ar būdus jai pasiekti. Jei jie sako, kad tai „ne kieta“, „nuobodu“, „vaikiška“ arba „beprotiška“ – ignoruok juos. Tai tavo gyvenimas, tu gelbsti savo gyvenimą. Jei kažkas veikia tau, tai puiku (tik pasistenk išvengti tokių dalykų kaip masinės žudynės, aplinkos nuodijimas ar seksas vidury gatvės).

Kantrybė ir perspektyvos!
Suprask, kad buvai ir vis dar esi sunkiai sergantis. Neįmanoma akimirksniu nugalėti sunkios, pavojingos gyvybei ligos. Tau reikia neskubant ir rūpinantis savimi atkurti save. Nepersitemk sveikdamas ir nenusivilk lėta pažanga. Psichinis ir fizinis gijimas vyksta pagal savo dienotvarkę, sudaryk gijimui tinkamas sąlygas.

Paimk dar kreditą!
Įskaičiuokite į sąskaitą savo kasdienę blaivybę. Tai didelis pasiekimas, kuris padaro tavo dieną vertinga. Paplekšnok sau per nugarą ir apdovanok save blaiviu malonumu.

Sukurk ryšius!
Susirink telefonų numeriu, elektroninio pašto, interneto pokalbių, realių grupių adresus, kur galima kreiptis, kai tau reikalinga pagalba. Ir niekada nebijok jos paprašyti.

Vok įrankius!
Įsiklausyk į kitų žmonių istorijas ir patirtį. Knisk protą ilgalaikiams blaivininkams, apiplėšinėk susilaikančiųjų spintas ir užpuldinėk laiminčių sveikstančiųjų arsenalus.

Prisiliesk prie gyvųjų!
Lankyk kaip galima daugiau „gyvų“ grupių. Nuoširdžiausias bendravimas vyksta tarp gyvų žmonių. Tikrasis pasveikimas ir savo jėgų stiprinimas vyksta per kolektyvinės patirties išminti ir užuojauta.

Dėkojame Larry B. už daugelio šių įrankių aprašymą.


Šaltiniai Secular Organizations for Sobriety ir Стоп наркотик!
Vertė Audronis