Pagrindiniai atkryčio veiksniai

Štai pora labiausiai paplitusių  veiksnių:

Puiki, emocionali nuotaika

Dažnai pamirštama, jog pavojų blaivybei kelia ir didelis emocinis pakilimas. Gali būti, kad kai esame labai laimingi, dėl kokio nors įvykio trykštame emocijomis, švenčiame sėkmę, šie jausmai ir situacijos susiejamos su alkoholiu/narkotikais, jie nugali mus, veda atgal prie stikliuko ar dozės ir prasideda atkrytis.
Mes susiejam gėrimą su atlygiu, malonumu ir teigiamose situacijose neturėtume būti užklupti netikėtai. Turite žinoti, jog savaitgaliai, atostogos – ypač pavojingas laikas!

Netikėtas kaip perkūnas iš giedro dangaus potraukis

Kai atrodo, jog viskas puiku ir niekas negresia blaivybei, galite susidurti su netikėtu potraukiu. Tuomet jums reikia „uždaryti prarają“ (atotrūkį, spragą) ir emociniame lygmenyje susieti sąvoką „išgėrimas“ su savoka „skausmas“. Naudokite šį būdą, kaip „priešatkrytiminės“ programos dalį. Įsivaizduokite tariamo atkryčio situaciją  ir pagalvokite apie skausmingus fizinius ir psichinius vartojimo padarinius, tokius, kokie būdavo anksčiau, kai dar gėrėte.

Taip pat atminkite, jog kuo labiau įsitraukiate į žalingus savo praeities jausmus, situacijas, elgesį ar mąstymą, tuo didesnė tikimybė, kad griaustinis peraugs į audrą.

Susidarykite planą užkertanti kelią atkryčiui:

– Sudarykite pagrindinį planą – telefoniniai skambučiai sveikstantiems draugams, savipagalbos grupių lankymas ir t.t.
– Sudarykite situacijų, kuriose jūs gėrėte sąrašą.
– Sudarykite vietų, žmonių, daiktų, kurie jums asocijuojasi su gėrimu, sąrašą.
– Sudarykite sąrašą su gėrimu susijusių jausmų – depresija, euforija, pyktis, stresas, vienatvė, sėkmė ir t.t.
– Atpažinkite kurie iš išvardintų veiksnių juntami dabar ar nutiko neseniai ir pažymėkite juos, kaip įspėjamuosius ženklus.


Šaltiniai Secular Organizations for Sobriety ir Стоп наркотик!
Vertė Audronis