Kasdienis gėrimas. Triukšmingos išgertuvės iki paryčių. Laiptinėje „smigęs“ sutuoktinis ir gėda dėl jo elgesio. Pridergtas butas. Tuščia piniginė. Muštynės. Ir taip - metų metus. Kodėl alkoholikų šeimose skyrybos – retas svečias? Moteris padejuoja, kad vyras girtauja, pagrasina jam, ir gyvena toliau, nė nemanydama skirtis.

Mano situacija tokia. Susipažinome su vyru Rusijoje, jis atvažiavo pirkti žaliavos. Padėjau jam sukurti verslą ir padėjau visuose reikaluose. Susituokėme ir aš išvažiavau iš namų kartu su vyru į svetimą šalį. Ne paslaptis, kad rusės nebuvo labai laukiamos Lietuvoje. Vyro šeima mane priėmė šiltai. Už tai esu jiems labai dėkinga. Išmokau lietuvių kalbą. Jam buvo malonu.

Dažnai tenka išgirsti klausimus: „Ką daryti – vyras (sūnus, motina, tėvas, duktė) vartoja alkoholį, bet girtuokliu savęs nepripažįsta, o gydytis atsisako?“ Ką galima atsakyti susirūpinusiems giminaičiams?.. Iš tiesų – ką? Kaip būtų paprasta, jei alkoholizmas būtų viso labo tik liga, o alkoholikas – ligonis: davei tabletę, ir – o džiaugsme – žmogus gyvas, sveikas ir laimingas.

Šiandien - apie ritualus ir simbolius, kurių laikomės dažniausiai inertiškai. Tai svarbu suprasti, nes dažnai artimieji labai nori padėti savo brangiam žmogui, tačiau patys laikosi visų vadinamų alkoholinių ritualų ir tuo pačiu apsunkina alkoholiko sveikimą. Jei norime padėti žmogui, turime jį palaikyti rodydami blaivybės pavyzdį, kitaip beprasmiškapagalba.

Norėdami atskleisti charakterio bruožus, kurie atveda į alkoholizmą, mokslininkai atliko daug tyrimų. Buvo siekiama atrasti taip vadinamą „alkoholinę asmenybę“, specifinius charakterio bruožus ar žmonių psichologinius tipus, kuriems lemta tapti alkoholikais. Tačiau duomenų, patvirtinančių specifinį alkoholinį tipą, nerasta. Net alkoholikų vaikai turi tik polinkį į alkoholizmą, bet ne paveldėtą ligą – alkoholizmą. Tačiau patvirtinta, kad alkoholikų vaikai, pradėję vartoti alkoholį, paskutines ligos stadijas pasiekia greičiau.

Amerikiečių psichiatras-psichoanalitikas Erik’as Bern’as savo knygoje „Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės“ aprašė ir alkoholikų gyvenimo žaidimus. Žaidimu jis įvardina elgesį, kuriuo siekiama gauti kažkokios naudos sau, paprasčiau tariant – manipuliacijas. Alkoholiko žaidime centrinė figūra yra pats alkoholikas. Jo žaidime dalyvauja personažai, palaikantys arba trukdantys palaikyti pražūtingą priklausomybę.