Po kurio laiko pastebėsite, kad galite palengvinti ir iki tam tikro lygio visai panaikinti senas nevalingas alkoholines reakcijas. Kuo ilgiau žmogus išbūna blaivus, tuo toliau pasitraukia minčių ir reakcijų sąsajos. Naujos, sveikesnės blaivaus gyvenimo sąsajos užima savo vietą ir tampa automatinėmis. Mes mokomės gyventi su neigiamomis ir teigiamomis emocijomis be butelio ar narkotikų. Dėl sukaupto sugebėjimo gyventi pasaulyje pagal jo, o ne alkoholio ar narkotikų, diktuojamas sąlygas, auga pasitikėjimas savimi ir savivertė. Mes mokomės kurti sveikus elgesio modelius, pagrįstus nauju gyvenimo būdu, įpročiais, draugais ir užsiėmimais. Gyvenimas tampa turtingesnis ir vis labiau verta gyventi. Mes augame ir vystomės, plėtojame savo vietą visuomenėje ir gyvenime.

Tačiau snaudžiančios sąsajos niekada visiškai nemiršta. Šis „miegantis vampyras“ esant tam tikroms aplinkybėms ir sąlygoms gali pabusti. Todėl mes niekada negalime pilnai nusiraminti. Nesvarbu kiek ilga mūsų blaivybė, visada turime būti budrūs ir pasiruošę netikėtiems iššūkiams, kuriuos gali pamėtėti gyvenimas, visuomet turime būti pasiruošę galimam atkryčiui.

Žemiau rasite keletą pasiūlymų ir idėjų, kurios jums gali padėti. Savo sveikimo pagreitinimui jūs taip pat galite skaityti knygas ir pasinaudoti terapija. Svarbiausia – išnaudoti SOS grupę, kalbėti apie savo problemas, gauti ir priimti pagalbą bei paramą iš kitų, kurie turi panašių problemų.

Įspėjamieji ženklai:

1. Minčių, jausmų, santykių pokyčiai,
2. Elgesio ir veiklos pokyčiai,
3. Abiejų minėtų ženklų derinys.

Kartais jūs galite pajusti šiuos požymius, o kartais ne. Kiekvienam žmogui labai sunku vertinti save ir savo elgesį, ar jis būtų alkoholikas, narkomanas, ar sveikas žmogus. Dažnai reikia kito žmogaus, kuris pastebėtų vykstančius pokyčius, o jūs turite būti pasiruošęs klausytis kitų ir užduoti sau klausimus, remdamiesi išoriniais pastebėjimais. Jei jūs visais įmanomais būdais tam priešinatės, tai gali būti tikras atkryčio artėjimo ženklas. Tai gali reikšti, kad jūs, nors ir negeriate ar nevartojate narkotikų, vis dar neigiate ir nesuvokiate iki galo to, kad esate priklausomas ir NIEKADA negalėsite gerti ir vartoti narkotikų.

Atkrytis kartais įvyksta spontaniškai, bet tai įvyksta retai ir netgi tuomet, paanalizavus, galima atrasti, jog iki to vyko sunkiai juntami ir atpažįstami pakyčiai. Daugeliui atkryčių viduje buvo ruošiamasi savaitėmis ar net mėnesiais, o jo požymiai galėjo pasimatyti prieš valandas, dienas ar savaites iki išgėrimo ar pavartojimo. Be to, nors yra visiems bendrų atkryčio požymių, kiekvienas žmogus gali atrasti savo individualių, tik jam tinkamų „atkryčio pasiuntinių“.

Nors mes nenorime tapti neurotiškais savo elgesio, jausmų ir minčių pokyčių stebėjimo maniakais (jei dėl to tapsite neurotiku, greičiausiai atkrisite), tačiau labai svarbu būti atidiems savo nuotaikoms, elgesiui ir jausmams visoje sveikimo eigoje. Galvokite apie juos, aptarkite su kitais žmonėmis, taip pasieksite labiau subalansuotą požiūrį į procesus ir galimus pavojus, taip pat atskirsite visiškai nekenksmingus veiksnius.

Paklauskite savęs:

– Su kuo praleidžiu savo laiką?
– Kokie jausmų, nuotaikų, emocijų pokyčiai įvyko pastaruoju metu?
– Kaip pastaruoju metu pasikeitė mano elgesys?
– Kas naujo pastaruoju metu įvyko mano mintyse ir santykiuose?

Būkite pasirengę klausytis kitų, tų kurie išvengė atkryčio, kurie turi didesnę patirtį. Ieškokite panašumų su savo apraiškomis, stenkitės rasti ypatingus bruožus, tinkančius tik jums.


Šaltiniai Secular Organizations for Sobriety ir Стоп наркотик!
Vertė Audronis