Blaivybės pasirinkimą galima drąsiai vadinti moraliniu žygdarbiu, nes žmogus ne tik išsivaduoja nuo proalkoholinio užprogramavimo, bet ir atneša daug gero sau, savo šeimai, draugams ir visuomenei. Jis tampa ne tik sąmoningas ir sveikas, jis tampa blaivybės pavyzdžiu visiems aplinkiniams, o svarbiausia – jaunimui. Tikrasis gyvenimas ir yra blaivybė, o alkoholis atima iš žmogaus viską, kas jam yra brangiausia… ir, paradoksas – žmogus pats už tai sumoka visomis prasmėmis: ir už degradacijos procesą, ir už jos pasekmes.

Jokios tabletės ir jokie metodai nepadės, jei žmogus pats neapsisprendžia atsikratyti priklausomybės. G. Šičko siūlo savipagalbos metodą, kuriuo gali pasinaudoti kiekvienas turintis alkoholinę priklausomybę žmogus. Suprasti, ar turite priklausomybę, labai paprasta: jeigu jūs periodiškai vartojate alkoholį, reiškia, jūs esate užprogramuotas alkoholio vartojimui.

Todėl pirmasis žingsnis yra pripažinti, kad esate priklausomas nuo alkoholio, kitaip ir toliau save apgaudinėsite. Tai nustatyti paprasta: jei periodiškai atsiranda noras išgerti, ypač jei susilaikymas nuo alkoholio daro jus nervingu ir jūs blogai jaučiatės ir galvojate apie alkoholį – reiškia, jūs jau turite poreikį alkoholiui, esate nuo jo priklausomas.

Antrasis svarbus žingsnis – rinkti teisingą informaciją apie alkoholį. Būtina griauti savo klaidingus proalkoholinius įsitikinimus ir motyvuoti blaivybę tiesa. Visuomenėje sklando daug dezinformacijos apie alkoholį mitų pavidalu, o ir nesąžiningų specialistų paskleisto melo. Jei ši dezinformacija būtų teisinga, tuomet alkoholikai būtų sveikiausi žmonės. Todėl pažiūrėkite tiesiai į faktus ir realybę, į savo savijautą po alkoholio vartojimo, į narkologų išvadas, ir jūs suprasite, kur yra tiesa.

Naudinga nusifotografuoti blaivaus gyvenimo pradžioje, ypač jei esate įsitraukęs į alkoholio vartojimą, o paskui nusifotografuoti po mėnesio, dviejų ir palyginti nuotraukas. Patikėkite, jus pamatysite skirtumą, ir jis jus nudžiugins.

Labai naudinga priemonė – aprašyti savo alkoholio vartojimo istoriją nuo pirmo stikliuko (autoanamnezė). Svarbu smulkiai nušviesti alkoholinės priklausomybės vystymosi procesą, susijusius su tuo nemalonumus ir pergyvenimus, sveikatos būseną, materialius nuostolius. Pradžioje skaityti tai kas kelias dienas, pridurti praleistus faktus, kritiškai juos įvertinti. Tokios anamnezės užrašymas daugelį atgraso nuo alkoholio.

Blaivybės dienoraščio rašymas – nuo pirmos dienos, nuo priimto sprendimo nevartoti alkoholio. Jame aprašoma savijauta, požiūris į alkoholį, susitikimai su buvusiais išgėrovais, požiūrių pokyčiai, sprendimai ir taip toliau. Dienoraštį naudinga periodiškai perskaityti.

Motyvacijai stiprinti naudingos trumpos savitaigos frazės (afirmacijos) blaiviam gyvenimui, pavyzdžiui: „kasdien jaučiuosi vis geriau“, „aš lengvai atsisakau alkoholio“, „blaivybė – natūrali mano būsena“, ir panašiai. Tai padeda pakeisti inertiškas nerimastingas mintis, kurios stūmia atgal prie alkoholio vartojimo.

Jei yra alkoholinė abstinencija, būtina sočiai pavalgyti, ir ji praeis. Pavalgius savijauta pagerėja, o mintis apie norą išgerti keiskite motyvuojančiais blaivybei tekstais ar afirmacijomis.

Blaivybės motyvacijai naudingos šios apmąstymų temos:

1) ką gero ir ką blogo man davė alkoholio vartojimas?
1) ką gero ir ką blogo atnešė mano šeimai alkoholis?
3) mano blaivaus gyvenimo privalumai.

Labai naudingas bendravimas su blaivininkais. Jų asmeninis pavyzdys įkvėpia, tai realus pavyzdys iš gyvenimo. Pradžioje galite nejaukiai pasijusti visuomenėje, kur yra vartojančių alkoholį dauguma, tačiau keičiantis įpročiams, natūraliai keisis ir interesai, ir bendravimo ratas. Todėl nebijokite blaivybės dėl to, kad būsite kitoks, nepamirškite, kad tampate geru pavyzdžiu.

Prisiminkite arba pasirinkite mėgiamą užsiėmimą – muziką, sportą, meistravimą, keliones – juk dabar tam turite laiko. Tai padeda įsijungti į naują gyvenimą, pajusti savo kūrybingumą ir entuziazmą.

Pasitikrinkite sveikatą blaivybės pradžioje ir po kurio laiko. Alkoholiniai gėrimai žlugdančiai veikia tiek asmenybę, tiek visą organizmą. Net ir be specialių tyrimų po kurio laiko pajusite jėgų antplūdį, sąmonės prašviesėjimą ir sveikatos pagerėjimą. Iš jūsų gyvenimo išeis tai, kas jus slopino, slėgė ir sargdino.

Štai taip žingsnis po žingsnio galite įveikti alkoholinę priklausomybę. Svarbiausiai yra suprasti, kad blaivėjimas, kaip ir alkoholinis programavimas, yra procesas. Kiek tai truks – priklausys tik nuo jūsų. Kuo daugiau noro, nuoseklumo ir kantrybės turėsite, tuo greičiau pajusite rezultatus. Svarbu – nesustoti, nepasiduoti pagundoms, stiprinti motyvaciją, ir po kurio laiko net pagalvoti apie alkoholį nenorėsite.

Tikrasis pilnavertis gyvenimas yra blaivybė. Galite neigti priklausomybę ir apgaudinėti save, bet kuo ilgiau yra delsiama su atsisakymu nuo alkoholio, tuo daugiau jis padaro žalos kūnui, psichikai ir asmenybei. Kuo anksčiau atsisakysite alkoholio, tuo daugiau savo gyvenimo galėsite pragyventi sąmoningai ir prasmingai.

Dažnas sakome: bėga laikas…, bet juk tai ne laikas bėga, o jūsų gyvenimas. Kaip jį gyvenate, sprendžiate jūs. Atlikite šį moralinį žygdarbį – pasirinkite blaivybę ir atneškitę gėrį sau, savo šeimai, draugams ir visuomenei. Jūs tai galite.

Pagal G. A. Šičko knygą „Išsilaisvinimas nuo alkoholizmo, žingsnis po žingsnio“

Viltė
www.ruvi.lt