Visuomenėje yra daug žmonių, kenčiančių dėl nesaikingo alkoholio vartojimo sukeltų problemų. Tai ir patys priklausomi žmonės, jų šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ir t.t. Kaip padėti priklausomam nuo alkoholio artimajam, jei pastarasis problemos nepripažįsta ir nesutinka gydytis?

Priklausomybė nuo alkoholio, kas tai blogas įprotis, valios stoka ar liga?
Priklausomus nuo alkoholio žmones dažnai kaltina valios stoka, nesupratingumu, kad girtauti blogai, dvasingumo stoka. Tačiau dėl priklausomybės nuo alkoholio gali kentėti tiek geležinės valios sportininkai, tiek intelektualūs mokslininkai ar dvasingi rašytojai.

Medicininiu požiūriu priklausomybė nuo alkoholio vertinama kaip sveikatos problema, lėtinė liga, diagnozuojama remiantis tarptautinės ligų klasifikacijos kriterijais. Be abejo, tai ir moralinė bei socialinė problema, nes žmogus geria pats, kai kitomis ligomis susergama nepriklausomai nuo mūsų. Visuomenė daug atlaidžiau žiūri į kitas lėtines ligas, pavyzdžiui, nutukimo sukeltą arterinio kraujo spaudimo padidėjimą, 2 tipo cukrinį diabetą ir pan., nors pastarieji taip pat priklauso nuo valios ir sukelia daug problemų tiek sergantiesiems, tiek aplinkiniams.

Alkoholio sukeltų problemų negalima pašalinti chirurgo skalpeliu?
Priklausomybės nuo alkoholio gydymas nėra toks, kaip dauguma tradiciškai įsivaizduoja gydymą.
Nėra vaistų, chirurginės intervencijos ar kitos procedūros (pvz., kodavimo), kurie be sergančiojo pastangų pašalintų ligą (padarytų taip, kad žmogus visiškai nebenorėtų gerti, ar, dar geriau, galėtų išgerti saikingai). Gydymo tikslas – padėti priklausomam nuo alkoholio žmogui išmokti gyventi blaivai. Šiam tikslui pasiekti naudojami tiek medikamentai, tiek psichologinio poveikio priemonės.

Kaip įkalbėti vyrą, žmoną ar kitą artimą žmogų gydytis nuo priklausomybės, jei jis pats to nenori?
Priklausomų nuo alkoholio žmonių artimieji neretai yra apimami nevilties, beviltiškumo ir bejėgiškumo pakeisti situaciją. JAV Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto (angl. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, NIAAA) mokslininkai parengė rekomendacijas priklausomų nuo alkoholio žmonių artimiesiems.

1. Nustokite vaidinti „gelbėtoją“
Šeimos nariai dažniausiai stengiasi padėti priklausomam nuo alkoholio artimajam padėti išspręsti įvairiausias situacijas, susijusias su piktnaudžiavimu alkoholiu. Svarbu nedelsiant liautis gelbėti, kad alkoholikas pats pajustų visas piktnaudžiavimo pasekmes – tai gali sukelti norą mesti gerti.

2. Pasirinkite tinkamą laiką pokalbiui
Planuokite pokalbio laiką su priklausomu nuo alkoholio žmogumi kaip galima greičiau, kai iškilo vienokių ar kitokių problemų dėl jo girtavimo. Kada jaučiasi kaltas dėl savo girtavimo. Parinkite laiką, kai jis yra blaivus, kai jūs abu esate ramūs ir galite privačiai pasikalbėti.

3. Būkite konkretus
Pasakykite žmogui, kuriuo rūpinatės, kad esate sunerimęs dėl jo piktnaudžiavimo alkoholiu ir norite padėti. Savo susirūpinimą pabrėžkite paskutiniais pavyzdžiais, kada jo girtavimas sukėlė problemas tiek šeimai, tiek pačiam geriančiajam.

4. Įspėkite apie galimas pasekmes

Įspėkite priklausomą nuo alkoholio žmogų, kad iki tol, kol jis nesutiks gydytis, jūs veiksite – ne turėdamas tikslą jį nubausti, bet siekdamas apginti save ir šeimą nuo jo griaunančių gėrimo pasekmių. Jūsų poelgiai gali apimti nuo atsisakymo drauge vykti į vakarėlį iki atsisakymo kartu gyventi. Negrasinkite, jei nesate tikri, jog galėsite savo ketinimus įgyvendinti.

5. Būkite pasiruošę padėti

Iš anksto surinkite informaciją apie galimus gydymo būdus, specializuotas gydymo įstaigas. Jeigu priklausomas žmogus sutiko gydytis, iš karto paskambinkite ir užregistruokite pas gydytoją. Pasiūlykite eiti kartu į pirmą vizitą pas gydytoją.

6. Paprašykite priklausomo nuo alkoholio žmogaus draugo pagalbos
Jeigu alkoholikas vis dar atsisako gydymo, paprašykite jo draugo (neturinčio problemų dėl alkoholio vartojimo) pakalbėti su juo naudojant aukščiau paminėtus metodus. Ypač stiprų poveikį gali turėti draugas, kuris anksčiau pats turėjo problemų dėl alkoholio vartojimo ir sėkmingai jas išsprendė. Tačiau ir kiti situaciją suprantantys draugai gali būti naudingi. Norint įtikinti alkoholiką gydytis, dažnai prireikia daugiau nei vieno žmogaus įsikišimo ir daugiau nei vieno pokalbio.

7. Jūsų jėga – sąjunga su kitais

Jūs galite suvienyti jėgas su giminaičiais, draugais, gydytoju, kad nuo alkoholio priklausomam žmogui galima būtu priešpriešinti visą grupę žmonių. Šis metodas gali būti labai veiksmingas, tačiau veikti būtina atsargiai. Grupei turėtų vadovauti patyręs gydytojas.

8. Ieškokite pagalbos sau

Nesvarbu, sutinka priklausomas nuo alkoholio žmogus gydytis ar ne, jums bus naudinga kitų žmonių, turinčių panašios patirties, palaikymas. Yra psichoterapijos grupės, skirtos priklausomų nuo alkoholio žmonių artimiesiems. Grupiniai susitikimai gali padėti suvokti, kad artimieji nėra atsakingi dėl priklausomo nuo alkoholio žmogaus elgesio ir kad jiems patiems būtina pasirūpinti savimi, neatsižvelgiant į tai, sutiko ar ne nuo alkoholiko priklausomas žmogus gydytis.

Pabaiga


Alkoholizmas – tai sunkus sutrikimas, ne tik griaunantis geriantį žmogų, bet ir sukeliantis nesibaigiantį stresą artimiesiems. Ši problema išskirtinai sudėtinga, nes pasiekti sutikimo gydytis neužtenka, reikia, kad geriantis žmogus būtų užvaldytas noro išlikti blaivus, priimti tai kaip vienintelį teisingą gyvenimo būdo pasirinkimą. Tačiau būtų didelė klaida alkoholizmą laikyti problema, kai negalima padėti. Šis įsitikinimas atima viltį, kuri yra labai svarbi norint pasveikti. Labai svarbu nenuleisti rankų, medicinoje visada yra vietos stebuklui. Kartu svarbu būti sąžiningiems, ko mes iš tiesų norime, būti teisūs ar veiksmingi padedant? Tad kodėl mes kartojame veiksmus, kurie ne tik nepadeda išspręsti problemos, bet dažnai ir ją gilina? Svarbu atsiminti: kad galėtume padėti kitiems, pirmiausia turime išmokti padėti sau. Priklausomybė nuo alkoholio – labai sudėtinga problema, tad nebijokite pasikonsultuoti su šios problemos gydymo specialistais.

Parengė gyd. Mindaugas Jasulaitis, Medicinos centras „Neuromeda