VšД "Aukodeita"
Psichologijos klinikaVЕЎД "Aukodeita"

Būk blaivus!


Visi būdai siekti blaivybės yra geri, jei jie tinka žmogui ir netrukdo artimiesiems bei aplinkiniams

Jūs nesate prisijungę.

  • Pradžia
  •  » Archyvas
  •  » Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

#1 2012-10-01 12:39:24

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Penktadienį darbe teko prisidėti prie ekskursijos po Lietuvą. Rodėme ukrainiečiams kaip gražu ir t.t. Faini jie žmonės, bendraujantys, kas pas mus auga, kas pas jus, europa, grybai, nac. valgiai. Daug aplakstėm, nusivarėm, dienos pabaigoje, suprantama, Trakai, restoranas firmos sąskaita. O ėst norisi... dar ir sušalom kaip ciūciai po pilį besifotografuodami.
Pagaliau atsipalaidavimas... Kad sušilt reikia užsakyt kai ko. 
Visi apsistoja pradžiai ties brendžiuko buteliu, aš ramiai užsisakau arbatos. Kiek kebliau buvo kai prasidėjo tostai. Faini, ukrainietiški, tradiciškai sunumeruoti, su atsistojimais. Kad nearodyčiau kaip visiškas mulkis, teko už damas kelt žalios arbatos puoduką. Ir žinot, damos visai patenkintos buvo, viena žiūrėjo netgi įpatingai pritariančiai. Nelabai paskutiniu metu lankydavau panašius renginius, atpratau, tai taip ryškiai viskas.
Jau įsivažiavus vienas iš svečių paklausė, tyliai: o ką, Marijus iš vis negeria? Kadangi buvo paklausta taip tyliai, kad visi išgirdo ir sužiuro, pasakiau kad šiandien tai jau tikrai ne... Visiems kvaršint galvą dėl mano gėrimo įpročių būtų buvę nei šis nei tas, tikrai ne iš svarbiausių ten buvau. It viskas... to pilnai užteko iki pat pabaigos Kaune su samanės degustavimu. Čia jau viskas buvo užsitęsę, pradėję įkyrėt, tai garsiai atsisveikinau. Mano nuostabai  ir visi kiti pasinaudojo proga baigti renginuką, visi atsiglėbesčiavom ir patenkiti praėjusia diena ir vieni kitais išsiskirstėm.

Neprisijungęs

 

2012-10-01 12:39:24

Google

#2 2012-10-04 16:14:45

Troja
Senbuvis
Registravosi: 2012-06-18
Žinutės: 739


Blaivus  11m.  4mėn.  16d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Aš tai nuoširdžiai džiaugiuosi, kad net be didelio laviravimo senokai nepapuolu į panašias situacijas, kaip Marijaus. Bet, kita vertus, jei nori prisilakt, tai tokį veiksmą galima atlikt be jokių provokuojančių situacijų, be draugų ir be pastogės. Tik kokius 5 big_smile litus reik turėt, ir viskas yikes
Bet, žinoma, šaunuoliai yra tie, kas provokacijoms atsiradus, joms nepasiduoda smile


Gyvenimas duoda ne tai, ko tu nori, o tai, ko tau reikia...

Neprisijungęs

 

#3 2012-10-04 16:40:36

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

matyt neaiškiai parašiau, Troja. Tai nebuvo joks papuolimas į situaciją ir niekas ten manęs neprovokavo. Tiesiog reikėjo pasirinkt patieklus ir gėrimus pagal savo skonį.

Tiesiog papasakojau apie vieną darbo dieną. Gal neeilinę, nes teko vėžintis po visą LT ir prabangiam restorane pietaut.

Tu labai teisingai pagavai... Kažkada man tai būtų buvęs iššūkis kaip reikiant. Čia jau galimi keli variantai: Arba būčiau visą vakarą turėjęs kovot ir per jėgą atsisakinėt. Arba būčiau įstraublinęs ir jau vėl keli variantai... :)

Bet dabar nebuvo jokios kovos. Gal todėl ir provokacijos ir situacijos nesimezgė...

Neprisijungęs

 

#4 2012-10-04 16:45:04

Troja
Senbuvis
Registravosi: 2012-06-18
Žinutės: 739


Blaivus  11m.  4mėn.  16d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Marijus rašė:

matyt neaiškiai parašiau, Troja. Tai nebuvo joks papuolimas į situaciją ir niekas ten manęs neprovokavo. Tiesiog reikėjo pasirinkt patieklus ir gėrimus pagal savo skonį.

Tiesiog papasakojau apie vieną darbo dieną. Gal neeilinę, nes teko vėžintis po visą LT ir prabangiam restorane pietaut.

Tu labai teisingai pagavai... Kažkada man tai būtų buvęs iššūkis kaip reikiant. Čia jau galimi keli variantai: Arba būčiau visą vakarą turėjęs kovot ir per jėgą atsisakinėt. Arba būčiau įstraublinęs ir jau vėl keli variantai... smile

Bet dabar nebuvo jokios kovos. Gal todėl ir provokacijos ir situacijos nesimezgė...

Ir aiškiai parašei, ir viską teisingai supratau. Tikiuosi, ir aš pati aiškiai viską išdėsčiau.

Paskutinis taisė Troja (2012-10-04 16:46:02)


Gyvenimas duoda ne tai, ko tu nori, o tai, ko tau reikia...

Neprisijungęs

 

#5 2012-10-09 08:28:53

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Vaistas nereceptinis, paprastas, nuo peršalimo. Vakar prireikė :( Vaisto pavadinimo neminėsiu iš principo, kad pagundų savigydoms, reklamų ar atvirkščiai.

Tai va: bičiulis irgi snarglėdamasis aplink nulėkė vaistinėn, atnešė, įkalėm kaip rekomenduojama - po dvi tablečikes.Sėdim, dirbam, snarglėjamės toliau, sveikstam... Skaitinėju tą vaistų pakuotės lapelį, vienas iš punktų byloja:

. Nusilpę pacientai ir alkohlikai šį vaistą turėtų vartoti atsargiai.

Pakikenom, bet... Vienu žodžiu - vežantys vaistai :|

Neprisijungęs

 

#6 2012-10-09 13:57:39

Audronis
Senbuvis
Miestas: Jonava
Registravosi: 2011-12-10
Žinutės: 1887


Blaivus  24m.  5mėn.  8d. 
Nerūkau  15m.  5mėn.  20d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Kai liga griebia bandau pradžioj liaudiškom priemonėm išsivynioti, o jei iki vaistų pribręsta reikalas, tai paracetamoliu ar aspirinu pasimėgauju. Tie lyg nevėžina.., bent jau manęs. Tiesa, dar kartais kokio theraflu ar panašaus mosteliu. Bet gal geriau neskaitysiu informacinio lapelio, kad nereikėtų atsisakyti jų vartojimo ;)

Neprisijungęs

 

#7 2012-10-09 16:42:39

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Tai žinai darbe su tom liaudies primonėm.., gi kojų nekaitinsi bliūde. Įsisirgt ir užkratą visiem nešiot irgi nesinori.

Va sėdžiu antrą dieną ir vėžinuosu su tom tabletėm. Nepatiko, daugiau nepirksių tokių. Kai svaigalų navartoju, labai jau tie pašaliniai poveikiai jaučiasi.

Paskutinis taisė Marijus (2012-10-09 16:43:10)

Neprisijungęs

 

#8 2012-10-09 22:44:45

Audronis
Senbuvis
Miestas: Jonava
Registravosi: 2011-12-10
Žinutės: 1887


Blaivus  24m.  5mėn.  8d. 
Nerūkau  15m.  5mėn.  20d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Kojų gal ir nepakaitinsi, bet arbatą lakti litrais galima ;) O jei į vaistą žiūri, kaip į pagalbinę priemonę ligai nugalėti, o ne pasivėžinti, tai nieko blogo atsitikti negali...

Neprisijungęs

 

#9 2012-10-10 10:39:32

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Ir arbatas laku, ir madaus atsinešiau.. matyt tiesiog laikas atėjo pasirguliuot, gal sekmadienį virusą pasigavau, gal tiesiog nepasisaugojau.
O dėl to vaisto, tai tam lapely labai sąžiningai parašyta buvo. Ir gal geriau jau apie sudėtį ir poveikius perskaityt, negu aklai ryt ką kokia tiotka patarė.
Ai užteks apie tuos vaistus, nes prisiminiau tas marazmines "liaudiškas priemones", kurių anksčiau buvau prisigaudęs - pvz. degtinė su pipirais, brendis su arbata ir t.t.

Neprisijungęs

 

#10 2012-10-10 10:56:14

Žuvis
Senbuvis
Registravosi: 2012-07-26
Žinutės: 606


Blaivus  12m.  3mėn.  23d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Jo... menu ''kminuvkę''... Močiutė sunegalavus ja gydydavo. Oi, ir skani gyvatė, ir atrodė, jog geriau... Na, tačiau kai butelį susipili, tai aišku, nuo ko kitą dieną gydyt reikia... Šiaip, vaistų nemėgstu, nes jų sukeliamas svaigulys mane erzina.

Neprisijungęs

 

#11 2012-10-10 13:48:48

Bimcius
Aktyvus narys
Registravosi: 2012-03-01
Žinutės: 139

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Audronis rašė:

Kai liga griebia bandau pradžioj liaudiškom priemonėm išsivynioti, o jei iki vaistų pribręsta reikalas, tai paracetamoliu ar aspirinu pasimėgauju. Tie lyg nevėžina.., bent jau manęs. Tiesa, dar kartais kokio theraflu ar panašaus mosteliu. Bet gal geriau neskaitysiu informacinio lapelio, kad nereikėtų atsisakyti jų vartojimo wink

Theraflu - labai gerbiu. ypač nakčiai to migdančio varianto skaniai atsigeri ir bent pusę nakties anei slogos, anei kitokių prastų pojūčių.

o aprašymuose vaistų ko tik nerasi - nuo jų  pulsas ir retėja ir dažnėja, viduriai kietėja ir laisvėja, ir išvis - jei esi nesveikas - vaistai tau gali pakenkti... o jei sveikas - tai kam tie vaistai... taigi

būkime tvirti ir sveiki. už tai ir keliu puodelį su Švyturio gira (pirmą syk tokią pamačiau, tai ir paėmiau pabandyti). Girą mėgstu smile

Neprisijungęs

 

#12 2012-10-10 14:14:15

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

pabandysiu ir aš to taraflu nakčiai. Gal pramuš, ... bo užkniso burbulus nosimi pūtinėti

O vaistų aprašymuose būna jų sudėtis. :) Įdomių dalykų te pamatai ypač jei chemija nesvetima...
Nesu labai išrankus, bet pasidomiu ką kišu į save. :)

Neprisijungęs

 

#13 2012-10-11 09:11:25

Tara
Senbuvis
Registravosi: 2012-02-11
Žinutės: 592

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Geriausi vaistai pirtelė su liepine vanta ir (........) aišku arbata su medumi.
P.S. Paskutiniu metu mano gydymosi receptas šiek tiek pasikeitė....

Neprisijungęs

 

#14 2012-10-11 10:00:28

ole
Narys
Registravosi: 2012-10-11
Žinutės: 28

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Pagalvojau kad rimtos istorijos nesugebėsiu bent jau šiandien parašyti. Papasakosiu tik tiek kada išsigandau kad jau tapau alkoholike. Man buvo įprasta išgert 100g gramu po "puotos" ir po to eit i darbą, bet vieną dieną tai ėmė ir nepadėjo... po to tesėsi nebendravimo su draugais ir visiško negėrimo periodas,kol nebuvo vėl ir kol neparagavau savo vyro "Fa" odekolono...

Neprisijungęs

 

#15 2012-10-11 10:21:15

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

ole rašė:

Pagalvojau kad rimtos istorijos nesugebėsiu bent jau šiandien parašyti. Papasakosiu tik tiek kada išsigandau kad jau tapau alkoholike. Man buvo įprasta išgert 100g gramu po "puotos" ir po to eit i darbą, bet vieną dieną tai ėmė ir nepadėjo... po to tesėsi nebendravimo su draugais ir visiško negėrimo periodas,kol nebuvo vėl ir kol neparagavau savo vyro "Fa" odekolono...

Sveika prisijungus, Ole! Faina, kad ryžaisi parašyt, esi ne bailė, o drąsuolė. :)
Nespausk savęs su tai prisistatymais, kai galėsi - parašysi... Tisiog būkim kartu :)

Neprisijungęs

 

#16 2012-10-11 10:40:44

Žuvis
Senbuvis
Registravosi: 2012-07-26
Žinutės: 606


Blaivus  12m.  3mėn.  23d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Sveika, Ole! Malonu, kad bendraujančiųjų gretos platėja... Šaunu, kad ryžaisi rašyti. Kažin, ar yra nors vienas alkoholikas, neslapstęs alkoholio?  Na, nebent vienas gyventų ir už soc. pašalpą... Pradžioje aš nesuvokiau, kad tai jau yra priklausomybės požymis.

Paskutinis taisė Žuvis (2012-10-11 10:51:16)

Neprisijungęs

 

#17 2012-10-11 11:58:16

ole
Narys
Registravosi: 2012-10-11
Žinutės: 28

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Ejau i poliklinika pretekstu vaikas serga, su snikeriu ir tona gumos nasruose. As gi normali visai normali (kiek metu bendradarbiai tikes sita pasaka ) ..
jau 10 metu tiki...

Neprisijungęs

 

#18 2012-10-17 10:50:51

Žuvis
Senbuvis
Registravosi: 2012-07-26
Žinutės: 606


Blaivus  12m.  3mėn.  23d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Vakare rūkydama susimąsčiau. Kaimynė neturėjo kada šnektelt, nes ''rimtu reikalu'' skubėjo į parduotuvę. Man daėjo, juk po 22val. neparduoda... Visai neseniai ir aš neturėdavau laiko, ypač kai iki  uždarymo nedaug laiko telikę. Menu, lekiu, šaligatviu lėtai eina žmonės, gatve mašinos rieda, o aš negaliu pro juos ''pralysti'' ir širstu - ''kaip jie nesupranta, juk parduotuvę greit uždarys?''... Užpirkdavau daugiau, kad naktį nešmirinėti. Tačiau irgi klampi apgaulė - lyg  ir kitą dieną reikalų turiu, nenorėčiau ''dasimušti'', o palikti nedagerto alko irgi nuodėmė... Taip ir kaimynė, kitą dieną raštelis klientams ''manęs nėr namie, skubiai teko išvažiuoti, paskambinkit rytoj'', o raktas kitoj spynos pusėj styro... Ir skundžiasi, kad pinigus praranda (dvigubai praranda - uždarbį pragerdama ir ateinančiam uždarbiui raštelį duryse parodo).

Gal nėra mano blaivybėje gyvenimas ypač saldus, keli dalykai, dėl kurių tikrai džiaugiuosi:
  ~Nesuku galvos, jog tuoj alkoholiko šventą vietą uždarys
  ~Nebereikia ''šugalintis'' dėl pagyringos fizionomijos ir minties ''gal neužuos?'', o vėliau laukti, kada gi reikalus baigsiu tvarkyti, kad pasichmielint ''normaliai'' galėsiu, o ne keliais simboliškais gurkšniais iš rankinės išsitraukus ir įstaigos ar degalinės WC pasislėpus...
  ~Nebereikia samdytis taksi, nes kartais toookie rytai baisūs buvo, jog apie vairavimą - kaip apie katorgą galimą būtų kalbėti.
  ~Nėra to laukimo, ''kada gi visi suguls, kad iš paslėpto butelio pasiurbčiot galėčiau?''
  ~Nebėra to dažno klausimo ryte ''Kam aš tiek vakar gėriau?''
  ~Nebėra tų pažadų sau ir visiems kitiems, kad ''viskas, nuo rytojaus negeriu''... roll

Neprisijungęs

 

#19 2012-10-17 11:22:33

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Geras :)
Čia laisvė, Žuviau. Tokie paprastučiai dalykėliai, kurie mims žiauriai vertingi, bet kurių, gaila, bet nesupras "civiliokai".
Prisiminiau vieną vasaros rytą, kai išėjau iš namų ir staiga suvokiau, kad neperkračiau kišenių, atsieit ar pasiėmiau žiebtą, cigarečių, pinigų jiems... Tiesiog iš galvos iškrito. Nebereikia.. laisvė..
Labai geras jausmas. :D

Neprisijungęs

 

#20 2012-10-25 13:38:52

Audronis
Senbuvis
Miestas: Jonava
Registravosi: 2011-12-10
Žinutės: 1887


Blaivus  24m.  5mėn.  8d. 
Nerūkau  15m.  5mėn.  20d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Taip, tai laisvė. Dėl gėrimo nesusimąstau, o dėl rūkymo gana dažnai pagalvoju – fantastika, juk man nereikia eiti parūkyti, nereikia rūpintis ar užteks... Puikus jausmas :).

Prieš kelis metus nuvažiavom į kapus ir kažkaip niekam net nešovė į galvą mintis, kad reikia ir degtukų prigriebti, visi įpratę buvo, kad pas Audronis visada yra ugnies. Išverčiau visą mašiną, visą laiką mėtydavosi bent keli benusibaigiantys žiebtuvėliai, deja, teko iki parduotuvės palėkti... :)

Neprisijungęs

 

#21 2012-10-25 14:40:32

Žuvis
Senbuvis
Registravosi: 2012-07-26
Žinutės: 606


Blaivus  12m.  3mėn.  23d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Ojojoj... Man dar dūmelis ne svetimas... Žinau, kad nėra protinga turėti šią priklausomybę, vienintelė paguoda, jog kenkia man, o ne sąmoningumui kai užgeriama... Tačiau, manau, su laiku reiks ir dūmelio atsisakyti... Kadaise sugebėjau du metus nerūkyti, o  va dabar reiks NORO NENORĖTI dūmint...

Neprisijungęs

 

#22 2012-10-25 15:20:04

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Jo, Audroni žinomas reikalas. Aš jau kogero trečius metus, kišenėj vėl  nešiojuosi žiebtą. Just in case..
Tarnauja, tiesa, jis jau virš metų, nes panaudot tenka labai retai. Kartais labai praverčia.:)
O su dūmeliu, Žuviau, ateis laikas susitvarkyt. Tik negrūzink savęs didelėm teorijom apie tai, bo tenka tokių "kukamaku" išgirst iš mėtančių, kad ...

Neprisijungęs

 

#23 2012-10-25 15:29:56

Audronis
Senbuvis
Miestas: Jonava
Registravosi: 2011-12-10
Žinutės: 1887


Blaivus  24m.  5mėn.  8d. 
Nerūkau  15m.  5mėn.  20d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Žuvis, nepergyvenk dėl rūkymo... Aš rūkyti mečiau po beveik 9 blaivybės metų, nors gana dažnai per tą laiką sakydavau sau, kad reikia. Viskam savas laikas...

Neprisijungęs

 

#24 2012-10-25 18:05:16

Pumputis
Vartotojas
Miestas: Šakiai
Registravosi: 2012-09-05
Žinutės: 236


Blaivus  15m.  5mėn.  1d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Žuvis rašė:

Ojojoj... Man dar dūmelis ne svetimas... Žinau, kad nėra protinga turėti šią priklausomybę, vienintelė paguoda, jog kenkia man, o ne sąmoningumui kai užgeriama... Tačiau, manau, su laiku reiks ir dūmelio atsisakyti... Kadaise sugebėjau du metus nerūkyti, o  va dabar reiks NORO NENORĖTI dūmint...

Neskubėk. Bent pirmais blaivybės metais. Man taip irgi patarė. Veiksmingai. Šiandien neberūkau.

Neprisijungęs

 

#25 2012-10-26 09:22:05

Marijus
Senbuvis
Miestas: Kaunas
Registravosi: 2011-12-25
Žinutės: 1065


Blaivus  18m.  8mėn.  25d. 
Nerūkau  17m.  9mėn.  11d. 

Re: Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Pumputis rašė:

Neskubėk. Bent pirmais blaivybės metais. Man taip irgi patarė. Veiksmingai. Šiandien neberūkau.

Man irgi. Taip patarė. Bet mečiau pirmaisiais blaivybės metais. Veiksmingai. Ryt. Poryt. Ir užporyt irgi nerūkysiu.

Neprisijungęs

 
  • Pradžia
  •  » Archyvas
  •  » Kasdieninės istorijos. Tiesiog tai kaip yra.., be jokių moralų.

Forumo apačia

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Bukblaivus.lt © 2011–2024 Visos teisės saugomos